اصول| ویژگی نورپردازی

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
تاتیر آلودگی نوری

اصول| ویژگی نورپردازی

مطالعات نشان می‌دهد که کیفیت نور در اثرگذاری بر افراد در ابعاد مختلف اهمیت دارد. یکی از مثال‌های آن، تأثیر نورپردازی مناسب در محیط کاری است که می‌تواند به رضایت و بهره‌وری بالاتر کارمندان دفاتر کمک کند. مالکان و مدیران ساختمان‌ها قادرند با استفاده از ویژگی‌های نورپردازی مناسب، ارزش ساختمان را افزایش، هزینه‌ها را کاهش و عملکرد ساختمان را بهبود بخشند.فضاهای خدماتی عمومی، مراکز خرید و پارک‌ها هم با نورپردازی مناسب برای عموم جذابیت بیشتری خواهند داشت. لذا، نورپردازی مناسب در این مکان‌ها حائز اهمیت است.

0912766712809127667128

یکی از خدمات ارائه شده توسط شرکت لومینکس، استفاده از تکنیک های کنترل هزینه است. این تکنیک ها به مشتریان کمک می کنند تا بازدهی بهتر از انرژی و کاهش هزینه های نورپردازی را داشته باشند. با سرمایه گذاری اولیه در یک نورپرداز حرفه ای، هزینه های اجرا و بهره برداری کاهش می یابد و در نتیجه، سرمایه گذاری اولیه جبران می شود.

 

آلودگی نوری (1)

آلودگی نوری در نورپردازی

نورهای مصنوعی نامناسب با کیفیت نامطلوب باعث آلودگی محیط می‌شوند. ما به نور منابع روشنایی با زاویه تابش مناسب نیاز داریم تا محیط اطراف را روشن کنند، نه آسمان بالا سرمان. برای بهبود این وضعیت، باید مدنظرمان قرار دادن استفاده از نور مناسب و بهینه باشد که علاوه بر روشن کردن محیط، به آسمان شب نیز آسیب نزند و منابع روشنایی با استاندارد برای استفاده در زمان و مکان‌های مناسب انتخاب شوند. راه‌حل‌هایی مانند استفاده از لامپ‌های LED با کیفیت و کنترل شدن نورپراکندگی مناسب می‌تواند به حداقل رساندن این مشکلات کمک کند. 

آلودگی نوری چیست؟

آلودگی نوری وجود نور مصنوعی ناخواسته، نامناسب یا بیش از حد است.
در معنای توصیفی، واژه آلودگی نوری به اثرات هر نورپردازی ضعیف در طول روز یا شب اشاره دارد. آلودگی نوری را نه تنها می‌توان به‌عنوان پدیده‌ای ناشی از یک منبع یا نوع خاصی از آلودگی، بلکه به‌عنوان عاملی در تأثیر گسترده‌تر و جمعی منابع مختلف آلودگی درک کرد
اگرچه این نوع آلودگی می تواند در طول روز وجود داشته باشد، اما اثرات آن در طول شب با تضاد تاریکی بزرگتر می شود. تخمین زده شده است که 83 درصد از مردم جهان در زیر آسمان های آلوده به نور زندگی می کنند و 23 درصد از مساحت زمین تحت تأثیر نور آسمان قرار دارد. منطقه تحت تاثیر نور مصنوعی همچنان در حال افزایش است. یکی از عوارض جانبی عمده شهرنشینی، آلودگی نوری به خطر انداختن سلامت، مختل کردن اکوسیستم ها، و خراب کردن محیط های زیبایی شناسی متهم می شود. در سطح جهانی، از سال 1992 تا 2017 حداقل 49 درصد افزایش یافته است.
راه حل های آلودگی نوری اغلب گام های آسانی مانند تنظیم وسایل روشنایی یا استفاده از لامپ های مناسب تر هستند. با این حال، از آنجایی که این پدیده ساخته دست بشر است، پرداختن به اثرات آن بر انسان و محیط زیست ملاحظات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد.

آلودگی نوری

تعریف آلودگی نوری

آلودگی نوری تغییری است که توسط انسان در سطح نور در فضای باز نسبت به میزان نور طبیعی ایجاد می شود.
وقتی بیش از حد نور می‌گیریم، از تایمر و حسگر استفاده نمی‌کنیم یا از رنگ اشتباه نور استفاده می‌کنیم، می‌توانیم بر بسیاری از نقاط جهانمان از جمله پرندگان مهاجر، گرده‌افشان، لاک‌پشت‌های دریایی و پستانداران از جمله انسان تأثیر منفی بگذاریم.

نور می تواند یک آلاینده باشد…

بیشتر ما با آلودگی هوا، آلودگی آب و آلودگی زمین آشنا هستیم، اما آیا می دانستید که نور نیز می تواند یک آلاینده باشد؟
اجزای آلودگی نوری عبارتند از:
تابش خیره کننده:
روشنایی بیش از حد که باعث ناراحتی بینایی می شود
درخشش آسمان:
روشن شدن آسمان شب در مناطق مسکونی
تجاوز سبک:
سقوط نور در جایی که در نظر گرفته نشده یا مورد نیاز نیست
در هم ریختگی:
گروه بندی روشن، گیج کننده و بیش از حد منابع نور

چه چیزی باعث آلودگی نوری می شود؟

آلودگی نوری از عوارض تمدن صنعتی است.
منابع آن شامل نورپردازی بیرونی و داخلی ساختمان، تبلیغات، املاک تجاری، ادارات، کارخانه ها، چراغ های خیابان و مکان های ورزشی روشن است.

آلودگی نوری چیست

آلودگی نوری چقدر بد است؟

با توجه به اینکه بیشتر جمعیت زمین در زیر آسمان های آلوده به نور زندگی می کنند، نور بیش از حد یک نگرانی بین المللی است.
اگر در یک منطقه شهری یا حومه شهر زندگی می کنید، تنها کاری که برای دیدن این نوع آلودگی باید انجام دهید این است که شب ها بیرون بروید و به آسمان نگاه کنید.

چند ستاره می توانید ببینید؟
بر اساس «اطلس جهانی روشنایی مصنوعی آسمان شب» در سال 2016، 80 درصد از جمعیت جهان زیر نور آسمان زندگی می کنند. در ایالات متحده و اروپا، 99 درصد از مردم نمی توانند یک شب طبیعی را تجربه کنند.

اثرات آلودگی نوری چیست؟

شواهد رو به رشدی که روشن شدن آسمان شب را مستقیماً به تأثیرات منفی قابل اندازه گیری مرتبط می کند:
. حیات وحش و اکوسیستم ها
. سلامتی انسان
. انرژی و تغییرات آب و هوایی
. جنایت و ایمنی
. میراث آسمان شب

نورپردازی

مزیت های اقتصادی استفاده از نورپردازی

حضور یک نورپرداز (طراح نور) حرفه‌ای در یک پروژه می‌تواند تضمین‌کننده‌ای برای صرفه‌جویی در هزینه‌های تجهیزات، بهره‌برداری، افراد و زیبایی‌شناسی باشد.
شرکت لومینکس با داشتن طراحان ماهر به شما در انجام پروژه ها کمک می کند.
از جمله مزیت استفاده از طراحان این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• مذاکره درباره قیمت تجهیزات منحصربفرد
• کنترل هزینه های بهره برداری
• پرهیز از نورپردازی بیش از حد
• بهبود قابلیت انعکاس و استفاده از نور روز
• هزینه های مرتبط با افراد
• هزینه های زیبایی شناسی
شرکت لومینکس با در نظر گرفتن تمامی موارد بهترین پیشنهادها را در نورپردازی ساختمان ، نما و نورپردازی تالار به شما ارائه می دهد.

شماره تماس:

0912766712809128892591

021-66483676021-66481834

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up