نورپردازی ساختمان

folder_openخدمات ما
نورپردازی ساختمان

نورپردازی ساختمان

شرکت نورپردازی نما لومینکس (Lominex )تولید کننده محصولات نورپردازی، نورپردازی نما، نورپردازی ساختمان، طراحی نورپردازی، اجرای نورپردازی، استیج ال ای دی و تلویزیون شهری می‌باشد. شرکت لومینکس دارای گواهینامه‌های معتبر در صنعت روشنایی و اجرای نورپردازی می‌باشد.اجرای حرفه‌ای انواع پروژه‌های نورپردازی نما و روشنایی با کیفیت بالا و بر اساس استاندارد‌های جهانی شرکت لومینکس را ملزم به اخذ گواهینامه‌های معتبر در این زمینه کرده است .

09127667128
09128892591

نمای ساختمان اولین چیزی است که نظر هر بیننده‌ ای را به خود جلب می‌کند که به خوبی آن را نشان می دهد.نورپردازی ساختمان، یکی از جنبه‌های اساسی معماری و طراحی است که نه تنها زیبایی ساختمان را افزایش می‌دهد، بلکه نورپردازی نما عملکرد و ایمنی آن را نیز بهبود می‌بخشد. نورپردازی خارجی مناسب می‌تواند ظاهر یک ساختمان را تغییر داده، ویژگی‌های آن را برجسته کرده و محیطی دوستانه ایجاد کند. همچنین نورپردازی ساختمان می تواند دیدپذیری را افزایش داده، امنیت را بالا برده و خطرات وقوع حوادث را کاهش دهد.

نورپردازی نمای ساختمان

نور پردازی ساختمان چیست؟

نورپردازی ساختمان از نظر معماری ، نمای اصلی یا قسمت جلویی نمای بیرونی ساختمان یکی از مهمترین عناصر طراحی هستند، زیرا تا حد زیادی احساس کلی ساختار نما ساختمان را تعیین می کنند. نورپردازی ساختمان منظم در درجه اول به برجسته سازی ویژگی‌های اصلی ساختمان کمک می کند. علاوه بر این ، می‌توان از نورپردازی و اجرای نورپردازی برای ایجاد حس هنری در نمای بیرونی ساختمان با سایه استفاده کرد.

به گفته برترین تولیدکنندگان نورپردازی ساختمان و طرح های تجاری ، برجسته سازی یک ویژگی آن را بیشتر نمایان می کند. در حالی که تصویرسازی با سایه نتایج کاملاً متفاوتی را ارائه می دهد. نورپردازی ساختمان در ایجاد محیط‌های شهری زیبا ضروری است. امروزه ساختمان‌ها باید نشانه‌های نمادین و متمایزی در نحوه نمایش خود در روز و شب باشند. طراحی دقیق نورپردازی ساختمان به شکل شبانه روی که با توجه به معماری ساختمان و کنترل نحوه انتشار نور در ایجاد تصویری از ساختمان که همه از آن لذت می برند بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: نورپردازی نما

نورپردازی ساختمان

نکات مهم در نور پردازی ساختمان

اولین نکته :

مهمترین نکته در طراحی نورپردازی نمای ساختمان ، فهم هدف از اجرای نورپردازی است.
هدف از اجرای نورپردازی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد:

نورپردازی ساختمان، عملکردی :

به نورپردازی نما اشاره دارد، که برای عملکرد صحیح ساختمان لازم است، مانند نورپردازی پارکینگ، پیاده‌رو‌ها و ورودی‌ها.

نورپردازی ساختمان، زیبایی‌شناسانه :

به نورپردازی اشاره دارد که برای افزایش ظاهر ساختمان استفاده می‌شود، مانند نورپردازی برای برجسته کردن ویژگی‌های معماری یا ایجاد فضای خاص.

نورپردازی ساختمان ایمنی :

به نورپردازی ساختمان، اشاره دارد که برای افزایش ایمنی و جلوگیری از جرائم استفاده می‌شود.

دومین نکته:

فهم محیط اطراف ساختمان و چگونگی تأثیر نورپردازی نما بر ساختمان است. به عنوان مثال، نورپردازی ساختمان، بیش از حد روشن می‌تواند آلودگی نوری ایجاد کند، که ممکن است به محیط اطراف ساختمان آسیب برساند. از سوی دیگر، نورپردازی ساختمان و ناکافی می‌تواند منجر به سختی هدایت در اطراف ساختمان شود و خطر وقوع حوادث را افزایش دهد. بنابراین، ضروری است که نورپردازی نما متناسب با محیط اطراف ساختمان طراحی شود.

نکته سوم:

انتخاب نوع مناسب لوازم نورپردازی نمای ساختمان است. انواع مختلفی از لوازم نورپردازی نما ساختمان مانند فلاش‌لایت، اسپات‌لایت و لوازم دیواری وجود دارد. هر نوع لوازم مناسب برای اهداف خاصی است و انتخاب باید بر اساس نیازهای ساختمان باشد. فلاش‌لایت برای روشن کردن فضای بزرگ مانند پارکینگ مناسب است، در حالی که اسپات‌لایت برای برجسته کردن ویژگی‌های خاص مانند مجسمه یا نشانگر مناسب است. لوازم دیواری برای روشن کردن پیاده‌رو‌ها و ورودی‌ها مناسب هستند.

علاوه بر این، نوع لامپ استفاده شده در لوازم نورپردازی نمای ساختمان نیز مهم است. لامپ‌های LED به دلیل کارایی انرژی، عمر بلند و هزینه نگهداری کم، در حال افزایش می‌باشند. همچنین در رنگ‌های مختلف در دسترس هستند که می‌تواند برای ایجاد فضای خاص یا برجسته کردن ویژگی‌های خاص ساختمان استفاده شود. با این حال، ضروری است که دمای رنگ مناسب برای استفاده از نورپردازی در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، رنگ‌های گرم مناسب برای ایجاد فضای دوستانه هستند، در حالی که رنگ‌های سرد برای برجسته کردن ویژگی‌های معماری مناسب هستند.

نکته چهارم:

طراحی طرح نورپردازی است. طرح نورپردازی باید طوری طراحی شود که محیط اطراف ساختمان به طور کافی روشن باشد و نورپردازی به طور منظم پخش شود. همچنین، نورپردازی باید به طوری طراحی شود که از درخشندگی و سایه‌ها کمترین تأثیر را بر روی هدایت در اطراف ساختمان داشته باشد. بنابراین، ضروری است که ارتفاع و زاویه لوازم نورپردازی به درستی طراحی شود.

در کل، نورپردازی خارجی ساختمان یک عامل مهم در بهبود عملکرد، ایمنی و ظاهر ساختمان است.
 با فهم هدف، محیط اطراف، لوازم نورپردازی و طرح نورپردازی مناسب، 
می‌توانید نورپردازی خارجی مناسب برای ساختمان خود طراحی کنید.

نورپردازی نمای ساختمان

اصول نورپردازی ساختمان چیست؟

اصول نورپردازی ساختمان شامل تکنیک‌ها و روش‌هایی است که برای استفاده بهینه از نور در طراحی و روشنایی نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

هدف اصلی نورپردازی ساختمان، ایجاد جذابیت و زیبایی در شبانه‌روز و تاکید بر جزئیات معماری ساختمان است.

در زیر به برخی اصول و ملاحظات مهم در نورپردازی ساختمان اشاره می‌کنم:

1- تحلیل و بررسی مکان: در ابتدا، باید محیط و مکان ساختمان را بررسی کنید. عوامل مهمی مانند مناظر طبیعی، ساختار ساختمان، استفاده از فضاهای باز و بسته، نیازهای نوری و سلیقه مالکان ساختمان باید در نظر گرفته شوند.

2- برجسته‌سازی نقاط قوت: در نورپردازی ساختمان، می‌توانید با استفاده از نور، نقاط قوت و جزئیات جالب معماری ساختمان را برجسته کنید. این می‌تواند شامل برجسته‌سازی المان‌های معماری مانند ستون‌ها، قوس‌ها، صفحات بافتی و غیره باشد.

3- توجه به نکات ایمنی: در طراحی نورپردازی ساختمان، باید به نکات ایمنی توجه کنید. مطمئن شوید که نورها و دستگاه‌های روشنایی به درستی نصب شده و هیچ خطری برای ساختمان و ساکنان آن ایجاد نمی‌کنند. همچنین، به استفاده از مواد و تجهیزات با کیفیت و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی توجه کنید.

4- استفاده از لوازم نورپردازی: برای نورپردازی ساختمان، می‌توانید از انواع لوازم نورپردازی مانند نورپرها، روشنایی‌های پنهان، نوارهای نوری و سایر تجهیزات استفاده کنید. انتخاب لوازم مناسب و ترکیب صحیح آن‌ها به منظور ایجاد جلوه‌های مختلف نوری بسیار مهم است.

5- رنگ‌بندی: انتخاب رنگ‌های مناسب برای نورپردازی ساختمان نیز تأثیر زیادی دارد. رنگ‌های گرم و سرد می‌توانند جلوه‌های متفاوتی را ایجاد کنند و بسته بهسلیقه و محیط مورد نظر، تأثیر متفاوتی داشته باشند. همچنین، در انتخاب رنگ‌ها باید با معماری ساختمان و محیط اطراف هماهنگی داشته باشید.

6- مدیریت نورپردازی: این اصل مربوط به کنترل و مدیریت نور است. می‌توانید با تنظیم شدت نور، زمان روشنایی و خاموشی نور، جهت تغییر جلوه‌های نوری و ایجاد تأثیرات مختلف در نمای ساختمان استفاده کنید. همچنین، در نظر داشته باشید که نورپردازی برای طولانی مدت باید قابل تنظیم و قابل تغییر باشد تا بتوانید محیط را تازه و جذاب نگه دارید.

7- پایداری و بهره‌وری انرژی: در طراحی نورپردازی ساختمان، به پایداری و بهره‌وری انرژی توجه کنید. استفاده از لامپ‌ها و دستگاه‌های روشنایی با کارایی بالا و مصرف انرژی کم می‌تواند به صرفه‌جویی در انرژی و کاهش هزینه‌ها کمک کند.

این اصول تنها چند مورد از ملاحظات مهم در نورپردازی ساختمان هستند. با توجه به نیازها و محیط مورد نظر، می‌توانید اصول دیگری را نیز در نظر بگیرید و طراحی نورپردازی مناسبی برای نمای ساختمان خود انجام دهید. شرکت لومینکس با در نظر گرفتن تمامی موارد بهترین نورپردازی را برای شما انجام می دهد.

نورپردازی ساختمان قدیمی

برای نورپردازی ساختمان قدیمی، حداقل سه منبع نور لازم است. این منابع شامل نورپردازی عمومی (نور سقف یا لوستر)، نورپردازی خاص (چراغ های رومیزی) و نورپردازی محیطی (چراغ دیواری و شمع) می‌شوند. پیشنهاد می‌شود برای تغییر نما و فضای خانه در نورپردازی ساختمان‌های قدیمی، از نورپردازی تزئینی به جای نورپردازی معمولی در ساختمان استفاده کنید.

نورپردازی نما

خدمات شرکت لومینکس

مجموعه لومینکس در طراحی، ساخت و تولید انواع محصولات نورپردازی پیشرو بوده، و در برخی‌ محصولات توانسته با نمونه‌های مشابه وارداتی به لحاظ کیفیت رقابت کند.این مجموعه خدمات گوناگونی ارائه می دهد که شامل:

1. کف ال ای دی لایت بکس
2. نورپردازی نما
3. نورپردازی تالار
4. نورپردازی شهری
5. نورپردازی مجتمع تجاری
6. نمایشگر وال (وال واشر)

وال واشرهای ال ای دی در نورپردازی ساختمان

واشرهای ال ای دی (LED wall washers) ابزارهای مهم و پرکاربرد در نورپردازی ساختمان ها هستند. این ابزارها به منظور ایجاد صحنه های جذاب در فضاهای داخلی و خارجی ساختمان، جذب توجه بینندگان و تأثیرگذاری بر زیبایی محیط استفاده می‌شوند. از طریق نورپردازی معماری، این واشرها کمک می‌کنند تا جلوه‌ی منحصر به فردی برای فضاها ایجاد شود.

وال واشرهای ال ای دی بسیار موثر در نورپردازی ساختمان ها هستند. آنها دارای ویژگی های بسیار مناسبی می باشند که شامل قابلیت پخش نور یکنواخت، تنظیم شدت نور و تغییر رنگ نور هستند. علاوه بر این، این واشرها تولید گرما نمیکنند و معمولاً دارای مصرف انرژی پایین و عمر طولانی هستند. با استفاده از این ابزارها، میتوان به طور کامل نورپردازی ساختمان ها را بهینه کرد.

انواع لامپ نورپردازی ساختمان

لومینکس محصولات متفاوتی جهت نورپردازی نمای ساختمان با توجه به نیاز مشتریان تولید کرده است .
بخشی از این محصولات نورپردازی نمای ساختمان را جهت آشنایی بیشتر در زیر معرفی میکینم :

 • والواشر
 •  ریجید ال ای دی
 •  پوینت کالر
 •  ال ای دی تیوپ
 • پروژکتور ال ای دی
 •  دیوار کوب های ال ای دی
 •  ریجید پوینت
 •  ریجید تیوپ
 • لامپ زمینی یا دفنی
 •  جت لایت
 •  لامپ‌های نور افکن یا پروژکتورها
 •  ریسه‌های خطی
 • پرژکتورها
 •  نورهای دکوراتیو

که هر یک از این محصولات کاربرد خاص خود را در راهنمای نورپردازی ساختمان دارد.

سبک نورپردازی ساختمان

شرکت لومینکس یک شرکت فعال در زمینه نورپردازی ساختمان است.

این شرکت با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و تیمی متخصص، خدماتی مانند نورپردازی ساختمان را ارائه می‌دهد.

سبک نورپردازی نمای ساختمان لومینکس بستگی به سلیقه و نیاز مشتری دارد و می‌تواند شامل انواع روش‌ها و تکنیک‌های نورپردازی مانند نورپردازی مستقیم، غیرمستقیم، پرتوی، روشنایی مخفی و … باشد. این شرکت با داشتن مشتریانی در بخش‌های مختلف به عنوان یکی از شرکت‌های مدیریتی معتبر در ایران شناخته می‌شود.

 

 ریجید ال ای دی:

یک روش نورپردازی است که با استفاده از لامپ های LED ، ایجاد می‌شود. ریجید ال ای دی  به تعداد دیودهای LED در هر متر طولی از نورپردازی اشاره دارد. این روش باعث ایجاد نوری با شدت بالا و کیفیت رنگ بسیار بالا می‌شود.

ریجید ال ای دی  در نورپردازی داخلی و خارجی، از جمله نورپردازی ساختمان‌ها، پل‌ها، پارک‌ها، باغ‌ها و فضاهای عمومی استفاده می‌شود. این روش باعث ایجاد جلوه‌ای زیبا و مدرن در نمای ساختمان‌ها و فضاهای عمومی می‌شود که همچنین باعث جذب نظر و توجه عابران پیاده و ترافیک شهری می‌شود.

جت لایت:

بیشتر برای ساختمان هایی بلند استفاده می شود. این نوع از نورپردازی در این ساختمان ها می تواند باعث ایجاد خطوط نوری روی ساختمان شود. این نوع از چراغ ها مقاومت زیادی در برابر عوامل خارجی دارد.

ریسه خطی:

بیشترین نوع استفاده از چراغ ها، چراغ های ریسه خطی هستند. که این چراغ ها از به هم پیوستن لامپ های کوچک LED به وجود می آیند.به همین غات تنوع نور زیادی دارد.

چراغ های دفنی یا زمینی:

این نوع چراغ ها گذینه خوبی برای نورپردازی ساختمان می باشد چون میتواند حداقل 150 درجه اطراف خود را پوشش دهد و همچنین می توانند از راه دور هم کنترل شوند و مقاومت بالایی دارند.

وال واشر LED:

این چراغ ها تنوع نور بالایی دارند و می توان سبک های مختلف نوری را با آن ایجاد کرد و قابلیت کنترل جهت را نیز دارد به همین علت است اتلاف توان مصرفی در آن خیلی کم است و مقاومت زیادی در برابر انواع عوامل خارجی دارد.

نکات مهم در نورپردازی نما

1-عدم توجه به جزئیات نما
2-به کارگیری بیش از حد از تنوع نورپردازی
3-به کارگیری نورهای خورشیدی

روش های اجرا نورپردازی ساختمان

روش‌های اجرای نورپردازی ساختمان می‌تواند به شرح زیر باشد:
1- نورپردازی مستقیم: در این روش، نور به صورت مستقیم به ساختمان تابانده می‌شود. این روش معمولاً با استفاده از پروژکتورها یا لامپ‌های قوه انجام می‌شود.
2- نورپردازی غیرمستقیم: در این روش، نور به صورت غیرمستقیم به ساختمان تابانده می‌شود. از روش‌هایی مانند استفاده از نورهای پنهان در پشت ساختمان یا استفاده از نورهای روشنایی عمومی در محیط‌های اطراف ساختمان استفاده می‌شود.
3- نورپردازی پرتوی: در این روش، با استفاده از پرتو‌های نوری، اشکال و الگوهای خاصی روی نمای ساختمان ایجاد می‌شود. این روش معمولاً با استفاده از لامپ‌های لیزر یا پروژکتورهای خاص انجام می‌شود.
4- نورپردازی روشنایی مخفی: در این روش، نور به صورت مخفی و پنهان درون ساختمان قرار می‌گیرد و از طریق شیشه‌ها، نمای ساختمان را روشن می‌کند. این روش معمولاً با استفاده از نورهای LED و نورهای فلورسنت انجام می‌شود.

پارامترهای اصولی طراحی نورپردازی چیست؟

طراحی نورپردازی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در طراحی محیط بیرونی ساختمان‌ها و فضاهای عمومی رعایت می‌شود. برای طراحی نورپردازی موفق، باید به برخی پارامترهای اصولی توجه کرد.

پارامترهای اصولی طراحی نورپردازی:

انتخاب نوع مناسب نور:

در نورپردازی از انواع مختلف نور مانند نور سفید، نئون، رنگی و … استفاده می‌شود. انتخاب نوع مناسب نور، باید با توجه به محیط، هدف نورپردازی و سبک طراحی انجام شود.

تعیین منطقه‌های نورپردازی:

باید مناطقی که نیاز به نورپردازی دارند، شناسایی شوند. این مناطق می‌توانند شامل ورودی، پارکینگ، فضاهای سبز، نمای ساختمان و … باشند.

تعیین شدت نور مناسب:

شدت نور باید به گونه‌ای تعیین شود که برای روشنایی محیط کافی باشد، اما به طور همزمان از ایجاد تابش نور زیاد و سایه‌های ناخواسته جلوگیری کند.

تعیین زمان روشنایی:

تعیین زمان روشنایی بسیار مهم است. روشنایی در زمان‌های شبانه باید به گونه‌ای باشد که امنیت و روشنایی کافی فراهم شود، اما به طور همزمان از ایجاد تابش نور زیاد و سایه‌های ناخواسته جلوگیری شود.

تعیین رنگ نور:

رنگ نور نیز باید با توجه به هدف نورپردازی تعیین شود. رنگ‌های مختلف نور می‌توانند برای ایجاد حس و حال، زیبایی و … استفاده شوند.

استفاده از تکنولوژی LED :

LED یکی از پرطرفدارترین تکنولوژی‌های استفاده شده در نورپردازی است. استفاده از لامپ‌های LED به دلیل مصرف کمتر انرژی، عمر بیشتر و امنیت بیشتر، بسیار پرطرفدار است.

توجه به محیط زیست:

در طراحی نورپردازی باید به محیط زیست توجه کرد و از نورپردازی بیش از اندازه و تابش نور زائد جلوگیری شود. در نهایت، برای طراحی نورپردازی موفق باید به تمامی پارامترهای اصولی توجه کرد و با استفاده از تخصص و تجربه، بهترین راهکار را برای هر فضای خاص ارائه داد.

 نورپردازی خارجی

اهمیت طراحی نورپردازی در بخش ساختمان‌ها

طراحی نورپردازی نقش مهمی در ظاهر و ایمنی ساختمان‌ها دارد، به‌ویژه در بخش نما.

اهمیت به این اصول مناسب می‌تواند ظاهر ساختمان را بهبود بخشد، ویژگی‌های منحصربه‌ فرد آن را برجسته کند و حس امنیت و ایمنی را فراهم کند.

طراحی در بخش نورپردازی نمای ساختمان‌ها اهمیت بسیاری دارد و تأثیر مستقیمی بر زیبایی، جذابیت و ارزش افزوده ساختمان دارد.

در زیر، اهمیت طراحی نورپردازی را شرح می‌دهم:

1- برجستگی و تأکید بر جزئیات

نورپردازی صحیح و مناسب می‌تواند ویژگی‌های زیبایی ساختمان را برجسته کند. با استفاده از نورها و روشنایی مناسب، می‌توان بر جزئیات معماری، طرح‌های منحصر به فرد، الگوها و مواد ساختمانی تأکید کرد و ساختمان را به شکلی جذاب و منحصر به فرد نمایش داد.

2- ایجاد اثرات بصری و فضایی

با استفاده از نورپردازی، می‌توان اثرات بصری و فضایی متنوعی را ایجاد کرد. نورهای مناسب به شکل‌ها، الگوها، رنگ‌ها و ترکیبات مختلف در نورپردازی ساختمان استفاده می‌شوند تا فضایی منحصر به فرد، دلنشین و تأثیرگذار ایجاد شود.

3- ایجاد امنیت و راحتی

نورپردازی نه تنها جلب توجه و زیبایی را به ارمغان می‌آورد بلکه می‌تواند امنیت و راحتی را برای ساکنان و بازدیدکنندگان فراهم کند. استفاده از روشنایی مناسب در ناحیه‌های حیاتی مانند ورودی‌ها، پله‌ها، ممرها و فضاهای عمومی، بهبود نظم و امنیت را تضمین می‌کند.

4- تأثیر بر ارزش افزوده ساختمان

نورپردازی مناسب می‌تواند ارزش افزوده به ساختمان بدهد. یک طراحی نورپردازی زیبا و حرفه‌ای می‌تواند ساختمان را از سایر ساختمان‌ها تمایز دهد و ارزش و جذابیت آن را افزایش دهد. این ممکن است بر تأثیر قیمت فروش، اججذابیت برای اجاره دادن، جذب مشتریان و کسب و کارها، و جلب توجه رسانه‌ها و عموم قرار بگیرد.

5- محیط زیست و پایداری

طراحی نورپردازی هوشمند و بهینه می‌تواند به صرفه انرژی باشد و تأثیر مثبتی بر محیط زیست داشته باشد. استفاده از لامپ‌ها و دستگاه‌های نورپردازی با کارایی بالا، کنترل هوشمند نور و استفاده از منابع انرژی پایدار می‌تواند مصرف انرژی را کاهش داده و به حفظ محیط زیست کمک کند.

بنابراین، طراحی نورپردازی در بخش نما ساختمان‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. آنچه که از طریق نورپردازی به دست می‌آید، فراتر از روشنایی عمومی است و بر جذابیت، هویت و تأثیر ساختمان بر محیط اطراف تأثیر می‌گذارد.

نکات اصلی برای طراحی و اجرای نورپردازی در بخش ساختمان

طراحی و اجرای نورپردازی بخش نمای ساختمان، می‌تواند به شکل قابل توجهی جلوه‌ای زیبا و متفاوت به ساختمان بخشیده و نظر عابران پیاده و ترافیک شهری را به خود جلب کند. در زیر به برخی از نکات اصلی برای طراحی و اجرای نورپردازی در بخش نمای ساختمان اشاره می‌شود

1-هدف نورپردازی بخش نما

اولین مرحله در طراحی نورپردازی بخش خارجی ساختمان، درک هدف آن است. عمده‌ترین هدف نورپردازی بخش خارجی، ایجاد ایمنی و امنیت است، به‌ویژه در شب. این شامل روشن کردن مسیرهای پیاده‌روی، ورودی‌ها و پارکینگ‌ها برای جلوگیری از تصادفات و دفع جنایتکاران پتانسیلی است. همچنین، نورپردازی بخش خارجی می‌تواند ویژگی‌های معماری را برجسته کند و فضای خوش‌آمدی برای بازدیدکنندگان و کارکنان ایجاد کند.

2-قرار دادن مناسب نورپردازی بخش نما

قرار دادن مناسب نورپردازی در بخش نما ، برای اطمینان از برآورده شدن هدف نورپردازی بسیار مهم است. نورپردازی باید به‌گونه‌ای قرار داده شود که نور کافی فراهم شود، در عین حال از تابش و تلقیح نور ناخواسته جلوگیری شود. همچنین، جهت نوردهی را نیز باید مد نظر قرار داد تا از تداخل با املاک همسایه و ایجاد اختلالات غیرضروری جلوگیری شود.

3-انتخاب نوع مناسب نورپردازی بخش نما

نوع‌های مختلفی از نورپردازی بخش نما وجود دارند که شامل فلود لایت، اسپات لایت، نورپردازی دیواری و نورپردازی پستی هستند. هر نوع نورپردازی ویژگی‌ها و مزیت‌های منحصربه‌فرد خود را دارد، بنابراین انتخاب نوع مناسب نورپردازی برای کاربرد خاص بسیار مهم است. به عنوان مثال، فلود لایت برای روشنایی مناطق بزرگ مانند پارکینگ‌ها مناسب است، در حالی که اسپات لایت برای برجسته کردن ویژگی‌های خاص مانند مجسمه‌ها یا نشانه‌ها مناسب است.

4-بهره‌وری انرژی و پایداری

بهره‌وری انرژی و پایداری جنبه‌های حیاتی طراحی نورپردازی مدرن هستند. استفاده از گزینه‌های نورپردازی با بهره‌وری انرژی مانند چراغ‌های LED می‌تواند انرژی را صرفه‌جویی کرده و انتشار کربن را کاهش دهد. همچنین، یکی از راه‌های کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های عملیاتی، استفاده از نورپردازی خورشیدی است.

5-نگهداری و تعمیر

نگهداری و تعمیر مناسب نورپردازی بخش نما  برای اطمینان از عمر و عملکرد آن بسیار مهم است. این شامل تمیز کردن منظم، تعویض لامپ و تعمیر هرگونه سیم و کابل و ضروری است. همچنین، برنامه‌ریزی برای تعمیرات اضطراری نیز بسیار مهم است تا همیشه امکان استفاده از نورپردازی در هنگام نیاز فراهم باشد.

6-رعایت مقررات و استانداردها

در نهایت، رعایت مقررات و استانداردها در طراحی و اجرای نورپردازی بخش خارجی بسیار مهم است. مقررات و استانداردها برای اطمینان از ایمنی، عملکرد و کاهش هرگونه تأثیر منفی بر محیط زیست وجود دارند. رعایت این مقررات و استانداردها همچنین می‌تواند جلوی جریمه‌های پرهزینه و مشکلات قانونی را بگیرد.

در نتیجه، طراحی نورپردازی بخش خارجی ساختمان یک جنبه حیاتی از طراحی و ایمنی ساختمان است.
قرار دادن مناسب، نوع، بهره‌وری انرژی، نگهداری و رعایت مقررات،
تمام عوامل مهمی هستند که در طراحی و اجرای نورپردازی بخش خارجی ساختمان باید مورد توجه قرار گیرند.

پرژکتورها در نورپردازی ساختمان

پروژکتورهای نورپردازی از ابزارهای حیاتی و پراستفاده در نورپردازی ساختمان‌ها محسوب می‌شوند. این ابزارها به منظور برجسته کردن و برجام کردن ویژگی‌های معماری یک ساختمان، نورپردازی منظر شهری، روشنایی فضاهای باز و داخلی و نورپردازی مناطق زیبایی طبیعی به کار گرفته می‌شوند.

پروژکتورهای نورپردازی به دلیل ویژگی‌های برجسته‌ای که دارند، در نورپردازی ساختمان‌ها بسیار مؤثر عمل می‌کنند. این دستگاه‌ها قابلیت تنظیم زاویه پرتاب نور را دارند که باعث می‌شود نور به شکل مطلوبی در سطح دلخواه قرار گیرد. همچنین، قابلیت تغییر رنگ نور در این پروژکتورها وجود دارد که به کاربر این امکان را می‌دهد تا با تغییر رنگ نور محیط را در تناسب با مزاج و نیاز خود عوض کند.

در نورپردازی ساختمان‌ها، پروژکتورهای نورپردازی برای روشن‌کردن فضاهای خارجی مانند نمای ساختمان، فضاهای باز، پارک‌ها و فضاهای تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، این ابزارها به دلیل داشتن رنگ نوری طبیعی و قابلیت تنظیم شدت نور، در فضاهای داخلی مانند سالن‌های همایش، اتاق‌های کار و فضاهای تجاری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رستوران رزان
نورپردازی ساختمان

انواع نورپردازی ساختمان ها

نورپردازی ساختمان‌ها به عنوان یکی از عوامل مهم در زیباسازی شهرها، با استفاده از انواع مختلفی از نورپردازی، به نمای ساختمان‌ها جلوه‌ای خاص بخشیده می‌شود.

1.نورپردازی ساختمان تجاری

نورپردازی نمای مکان های تجاری یکی راه های موثر در جذب کردن مشتری است. باعث جلب توجه افراد مختلف می شود و بازدید این مکان ها را بالا می برد.

2.نورپردازی ساختمان اداری

نورپردازی دراین نماها باید به صورتی باشد که علاوه بر مشخص کردن فضا ورودی ها و قسمت های مهم با نور روشن شود که قابل رویت باشد.همچنین باید به موقعیت مکانی و نوع ساختمان در نورپردازی توجه داشت.درطراحی نورپردازی ساختمان فرهنگی باید از تکنیک و فن خاصی استفاده کرد که متفاوت باشد.

3.نورپردازی ساختمان ویلایی

طراحی نمای ویلا ازاهمیت ویژه‌ای برخوراست با توجه به موقعیت و فضای ویلا می تواند نور پردازی با تکنیک و اصول خاصی انجام شود. وجود نورپردازی در فضاهایی مانند تراس ، روف گاردن می تواند باعث زیباتر شدن نمای ساختمان شود. نورپردازی حیاط و استخربهتراست با نورپردازی ساختمان یکی باشد. می توان درنورپردازی قسمت های مختلف ویلا مانند فضای سبز ، راه پله، آلاچیق‌ها و فضای نشستن از لامپ‌های مختلف با نورهای متنوع استفاده کرد.

4.نورپردازی ساختمان‌های دو طبقه

نورپردازی ساختمان‌های دوطبقه می‌تواند دید زیبا و بسیار خوبی به طراح نورپرداز بدهد.
ساختمان‌های دوطبقه ایی هستند که کاربری‌های آن ها متفاوتی است؛ می توان با توجه به نوع ساختمان از نورچردازی های متفاوت استفاده کرد.

5.نورپردازی ساختمان‌های رومی یا کلاسیک

در نورپردازی نمای ساختمان‌های رومی یا کلاسیک، از نورپردازی مستقیم با لامپ‌های قوی استفاده نمی‌شود و بیشتر از نورپردازی غیر مستقیم با استفاده از لامپ‌های نرم و مهتابی استفاده می‌کنند.

این نوع نورپردازی باعث توجه به جزئیات معماری و زیبایی‌های ساختمان می‌شود. همچنین در نورپردازی ساختمان‌های رومی یا کلاسیک، از نورپردازی مناسب برای معرفی ساختمان و جذب نظر برای بازدیدکنندگان استفاده می‌شود. با استفاده از نورپردازی درست می‌توان به ساختمان‌ها زندگی بخشید و آن‌ها را در شب برجسته کرد.

همچنین نورپردازی در ساختمان‌های کلاسیک به شکلی است که جزئیات معماری را بیشتر به نمایش می‌گذارد و مخاطب را با زیبایی‌های این سبک آشنا می‌کند.

اجرای نورپردازی ساختمان

اجرای نورپردازی نمای ساختمان بستگی به متراژ ، ارتفاع ، نوع طراحی نورپردازی، دست مزد کارگران ، نوع پروژه طراحی نورپردازی بستگی دارد. لومینکس یک شرکت معتبر در زمینه نورپردازی است که از مصرف کنندگان، طراحان و معماران در سراسر جهان پشتیبانی می‌کند. این شرکت به دلیل کیفیت بالا و طراحی مدرن، از طراحان و معماران بسیاری استفاده می‌کند.
برای تعیین هزینه طاحی و اجرای نورپردازی ساختمان با لومینکس، باید ابتدا با معمار یا طراح مشاوره کنید تا نیازهای پروژه را بررسی کنند. پس از بررسی نیازهای پروژه، معمار یا طراح با شما در مورد طرح‌ها و ایده‌هایی که برای نورپردازی ساختمان دارید، مشورت می‌کنند.
بعد از مشاوره، لومینکس به شما یک پیشنهاد اجرای نورپردازی ارائه خواهد داد. هزینه اجرای نورپردازی ساختمان با لومینکس به عواملی از جمله تعداد و نوع لامپ‌ها، نوع سیستم کنترل، نوع و تعداد آرماتورها و متراژ پروژه بستگی دارد.

شرکت نورپردازی ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان ممکن است به شکل‌های متنوعی انجام شود و بستگی به سلیقه و بودجه شما دارد. از این رو، طرح معماری باید ابتدا تحلیل شده و سپس طراحی نورپردازی انجام شود. طراحی نورپردازی به دو صورت انجام می‌شود. لذا برای به دست آوردن نتیجه بهتر، بهتر است ابتدا خواسته‌های و نیازهای شما را تحلیل کرده و سپس متناسب با آن‌ها طراحی نورپردازی را انجام دهیم.

دو نوع طراحی داریم مثل همزمان با طراحی پلان ها و بعد از طراحی

برخی از مشتریان ما به ما درخواست می‌دهند که کل نمای ساختمان را نورپردازی کنیم، در حالی که برخی دیگر به دنبال راه حلی اقتصادی‌تر و یا فقط به نمایش یک بخش از نمای ساختمان هستند. در این حالت، ما می‌توانیم فقط بخش موردنظر را برجسته کرده و همچنین هزینه‌های تمام شده را به حداقل برسانیم. شرکت ما برای جلب رضایت مشتریان باید انعطاف پذیری لازم را داشته باشد.

نورپردازی پذیرایی

نورپردازی پذیرایی چیست؟

نورپردازی پذیرایی یعنی استفاده از نور به عنوان وسیله ای برای ارائه زیبایی و حس فضایی مطلوب در فضای پذیرایی. این نورها می توانند از طریق لامپ ها، لوسترها، چراغ های دیواری و دیگر منابع نوری قرار داده شوند. نورپردازی پذیرایی می تواند باعث افزایش جذابیت و تأثیرگذاری محیط شود و برای ایجاد فضای راحت، آرام و دلچسب برای مهمانان استفاده می شود.

نورپردازی پذیرایی

نورپردازی پذیرایی یکی از عوامل مهم در طراحی و دکوراسیون داخلی فضاهای پذیرایی است. با استفاده از نوردهی مناسب، می‌توان جلوه‌ای زیبا و دلنشین را در این فضاها ایجاد کرد.

برای نورپردازی پذیرایی می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد، مانند:

1. نورپردازی معمولی: در این روش، از نورهای عمومی مثل چراغ‌های سقفی استفاده می‌شود. این نورها می‌توانند به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با استفاده از لوازم جانبی مانند سطوح نورافکن، روکش دیواری و …

2. نورپردازی محیطی: در این روش، برای ایجاد اثرات جذاب در فضای پذیرایی از نورها و رنگ‌های مختلف، تغییر رنگ نور و همچنین استفاده از استند‌ها و حتی نورهای LED متناسب با شرایط و مزاج کاربران استفاده می‌شود.

3. نورپردازی جزئی: در این روش، تمرکز بر روی جزئیات خاصی از فضا قرار می‌گیرد، مثل نمای تابلوها، مجسمه‌ها، گلدان‌ها و …

4. استفاده از لامپ‌های زمینی: این لامپ‌ها به صورت جلوه‌ای و در دیوار یا کف فضا قرار می‌گیرند و به شکل‌ها و اشکال مختلفی در دسترس هستند. با استفاده از آنها، می‌توانید اثرات روشنایی و سایه‌بانی متنوعی را ایجاد کنید. اهمیت نورپردازی در پذیرایی برای ایجاد احساس راحتی، آرامش و جلب توجه مهم است. همچنین، به کمک نورپردازی می‌توان معماری و طراحی داخلی فضا را برجسته کرده و زیبایی آن را افزایش داد.

نورپردازی اتاق

نورپردازی اتاق به معنای استفاده از نور به منظور ایجاد یک چیدمان مناسب در یک اتاق است. در این فرایند، از منابع نوری مختلف مانند لامپ‌ها، چراغ‌های روشنایی، نیز مهره‌ها یا فشنگ‌ها برای استفاده در اتاق استفاده می‌شود. این روش‌ها به تأثیرات مختلفی بر روی احساس وحس ترکیبیت، تمرکز و حتی سلامتی ما دارند. هدف اصلی نورپردازی اتاق، ایجاد یک محیط صمیمی‌تر، آرامش‌بخش و جذاب با استفاده از نور مناسب است. به طور کلی، نورپردازی اتاق می‌تواند باعث بهبود کیفیت زندگی و حس راحتی محیط شود.

نورپردازی اتاق

اهمیت نورپردازی در اتاق

نورپردازی اتاق خواب باعث می‌شود فضایی آرام و مسالمت‌بخش برای استراحت شما ایجاد شود. برای بهبود روشنایی اتاق خواب خود، می‌توانید روشنایی طبیعی را به حداکثر برسانید. برای این منظور می‌توانید از پرده‌ها یا توری‌هایی استفاده کنید که اجازه ورود نور خورشید را به اتاق داشته باشند. همچنین، از نظر نورپردازی مصنوعی، می‌توانید از یک چراغ عمومی استفاده کنید که نوری نرم و ملایم را در اتاق پخش کند.

بهتر است از رنگ‌های کمرنگ و آرام برای دیوارها و مبلمان اتاق خواب استفاده کنید. رنگ‌هایی مانند آبی پررنگ، سبز روشن، صورتی ملایم و نقره ای می‌توانند به شما کمک کنند تا یک فضای آرام و پرانرژی ایجاد کنید.

همچنین می‌توانید از لامپ‌ها و نورپردازی‌های کم نور استفاده کنید تا اتاق خواب را به طور کامل روشن نکنید و جو آراسته و آرامش‌بخشی ایجاد کنید. مهم است که نور مناسبی داشته باشید که امکان خواندن کتاب، دیدن تلویزیون یا استفاده از تکنولوژی‌های دیگر را در اتاق خواب فراهم کند.

به منظور استراحت مناسب، توصیه می‌شود دسترسی به نور خیره‌کننده و یا نورهای کاملاً تاریک در اتاق خواب را کاهش دهید. استفاده از پرده‌ها و دیوار‌های گردیده یا شیشه‌های مات به شما کمک خواهد کرد تا تابش نور زیادی را از خارج اتاق خواب دستکاری کنید و به آرامش خواب شبانه شما کمک کند.

بنابراین، با توجه به این نکات، می‌توانید نورپردازی مناسبی را در اتاق خواب خود ایجاد کنید تا بهترین استراحت را در این فضا داشته باشید.

اصول نورپردازی در اتاق خواب

برای نورپردازی اتاق خواب، روش‌ها و اصول متعددی وجود دارد. استفاده از روش‌های ساده و اصولی به شما کمک می‌کند تا به‌طور همزمان نور کافی را در اتاق خواب فراهم کنید و در عین حال دکوراسیون زیبا و درخشانی در اتاقتان ایجاد کنید. بهتر است از نورهای قابل حمل و چراغ‌های نصب شده در اتاق خواب استفاده کنید تا بتوانید در انجام کارهای روزمرهتان از آنها بهره ببرید.

نورپردازی اصولی در اتاق خواب باعث می شود محیط به فضایی آرام و امن تبدیل شود و برای استراحت و مطالعه مناسب باشد.

در فاز طراحی، برای انتخاب مقدار مناسب نورپردازی نما، باید به نکات زیر توجه کرد:

۱- محل قرارگیری ساختمان: اگر ساختمان در یک منطقه تاریک قرار دارد، نیاز به نورپردازی بیشتر و قوی‌تر دارد تا در شب هم دیده شود. در صورتی که ساختمان در یک منطقه روشن قرار دارد، نیاز به نورپردازی کمتری دارد.

۲- سبک و معماری نما: سبک و معماری نما نیز باید در نورپردازی مورد نظر قرار بگیرد. برای ساختمان‌های با معماری کلاسیک و با طرح‌های پیچیده، نورپردازی با استفاده از روش‌های پیچیده‌تر نظیر روشنایی خطی یا نورپرده‌ها مناسب است. در صورتی که ساختمان ساده‌تر با طراحی‌های کم‌جزئیات دارد، استفاده از روشنایی مستقیم و ساده مناسب است.

۳- مساحت نما: مساحت نما نیز باید در نورپردازی مد نظر قرار گیرد. ساختمان‌های با مساحت نمای بزرگ، نیاز به منابع نوری بیشتری دارند تا تمامی نقاط نما روشن شوند. درصورتی که ساختمان مساحت نمای کوچکی دارد، نورپردازی با استفاده از منابع نوری کمتر نیز کافی است.

۴- کاربری ساختمان: نورپردازی نمای رومی ساختمان بسته به کاربری ساختمان نیز با دقت انتخاب می‌شود. به عنوان مثال، نمای ساختمان تجاری نیاز به نورپردازی جذاب دارد تا توجه و مشتریان را به خود جلب کند. در حالی که نمای ساختمان مسکونی نیاز به نورپردازی آرام و دلنشین تر است.

با توجه به این موارد، هر ساختمان نیازمند نورپردازی خاص و مناسب خود است. برای بهینه‌تر کردن نورپردازی، به مشاوره یک متخصص نورپردازی نیز می‌توان اعتماد کرد.

طراحی و اجرای نورپردازی ساختمان

نورپردازی ساختمان تاثیر زیادی در چشم نوازی و زیبایی دارد. امروزه نورپردازی ساختمان به یکی از ویژگی های بسیارمهم در نما ساختمان ها است.
در نهایت، برای اجرای پروژه، تیم نصب لومینکس پروژه را بر اساس طرح مورد توافق نصب می‌کند. همچنین، لومینکس از طراحان و معماران طراحی و اجرای نورپردازی پشتیبانی می‌کند و به شما در انتخاب نورپردازی ساختمان مناسب کمک خواهد کرد.

با توجه به سلیقه مشتریان و شکل ظاهری ساختمان در این حیطه، نور پردازی نما ساختمان به دو صورت :
۱. نورپردازی نما تک رنگ یا ثابت برای ساختمان های مسکونی یا کلاسیک
۲. نورپردازی نما دی ام ایکس یا برنامه پذیر برای ساختمان های تجاری انجام می پذیرد.

قیمت طراحی و اجرای نورپردازی ساختمان

قیمت طراحی و اجرای نورپردازی  ساختمان به شدت وابسته به متراژ و نوع ساختمان، نوع نورپردازی و تجهیزات مورد استفاده می‌باشد. بنابراین، قیمت طراحی و اجرای نورپردازی ساختمان بسیار متغییر است و باید با توجه به شرایط و نیازهای هر پروژه به صورت جداگانه تعیین شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره و ارائه خدمات طراحی نورپردازی ساختمان با شماره های زیر تماس بگیرید .

Related Posts

keyboard_arrow_up